Matka Tereza, meno symbolom lásky a obetavosti

Autor: Ján Rubis | 5.9.2013 o 18:02 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  647x

Matka Teréza, vlastným menom Agnes Gonxha Bojaxhiu sa narodila 26. Augusta 1910 v Macedónskom Skopje v albánskej rodine. V roku 1928 sa rozhodla vstúpiť k loretským sestrám v Dubline v Írsku. Prijali ju 12. Októbra. Rehoľné meno dostala po sv. Terézii z Lisieux. O pár mesiacov neskôr ju poslali do Indie. Priamo do Kalkaty dorazila 6. Januára 1929.

„Máme moc byť v raji s Bohom už teraz, byť štastní s ním aj v tejto chvíli, ak milujeme, ako on miluje, ak pomáhame, ako on pomáha, ak dávame ako on dáva, ak slúžime, ako on slúži.“

Do Indie odišla aby pomáhala v krajine plnej chudoby. Spočiatku slúžila ako učiteľka zemepisu a dejepisu na vyššej dievčenskej škole, už vtedy s jej dievčenskou triedou chodili a pomáhali chudobným.  No predsa ju čosi trápilo.

Pri ceste vlakom vraj zrazu začula Boží príkaz. „Bolo to nariadenie, absolútna istota. Vedela som, čo mám robiť, len som nevedela ako,“ spomínala neskôr. Požiadala Vatikán o povolenie odísť z rádu. Šla študovať za udravotnú sestru a vrátila sa do ulíc, obliekla si jednoduché bielo-modré sári. Veľa nepremýšľala nad tým ako a kde začať s pomocou chudobným. Venovala sa každému úbožiakovi, s ktorým sa stretla na ulici.

Ošetrovala opustených a malomocných, ktorých našla ležať na ulici  v špine a prachu. Zhromaždovalo sa okolo nej stále viac a viac ľudí ktorý potrebovali pomoc. Vedela, že to sama nezváldne a tak nadviazala kontakt s rehoľnými sestrami „ Sestry chudoby“ a spolu založili kongregáciu „Misionárky lásky“.

Kalkata bola už vtedy miliónové mesto, plné chatrčí, špiny, chorôb a biedy. Peniaze tiekli do zbrojenia proti Pakistanu. Preto Tereza musela zhánať peniaze, stretávala sa s veľkým počtom vplyvných ľudí po celom svete. Z týchto penazí sa stavali nemocnice pre malomocných, sirotince pre opustene deti a domovy pre umierajúcich. V roku 1979 Matka Tereza dostala Nobelovu cenu za mier.

Kým žila, hovorili o nej ako o žijúcej svätici, žiaľ 5. septembra 1997 zomrela  vo veku 87 rokov.V Indii okamžite vyhlásili štátny smútok. Prišli jej vzdať hold státisíce ľudí. Pohreb sa konal trinásteho septembra 1997. Rakva s pozostatkami bola zabalená do štátnej vlajky a vojaci ju uložili na delovú lafetu. Bola rovnaká, na akú pred päťdesiatimi rokmi uložili telo Maháthmu Gándhího. Celebrity na obrad nepustili.

Pápež Ján Pavol II. vyhlásil Matku Terezu za blahoslavenú 19. októbra 2003 na Svetový deň misií.

Spomeňme si dnes na túto ženu, ktorá svoj život zasvetila Kristu a chudobným. Jej posolstvo bolo jasné, pomáhať a starať sa. Snažme sa aj mi pomáhať a starať sa o ľudí naokolo.

„ Človek nežije iba z lásky, ktorú príjma, ale hlavne ktorú daruje.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?