Katarínsky kermeš- 359. výročie ECAV chrámu v Giraltovciach

Autor: Ján Rubis | 24.11.2013 o 13:56 | (upravené 18.12.2013 o 19:41) Karma článku: 5,54 | Prečítané:  611x

Dnes si pripomíname 359 výročie posvätenia evanjelického chrámu v Giraltovciach. Pre Giraltovčanoch Katarínsky kermeš. Krátky sprievodca po histórii kostola,  od minulosti po súčastnosť.                                                                                                                                             "Lebo lepší je deň v Tvojich sieňach ako inde tisíc. "Žalm 84,11a

 

Kostol prešiel rôznymi etapami výstavby, bol postavený v roku 1798, ale jeho najstaršia časť, renesančná veža pochádza z roku 1654.Dokladom o postavení pôvodného kostola pred rokom 1798 nám dokladá literatúra, ale aj hmotný prameň, ktorým je nápis nad hlavným vstupným portálom. Je rozdelený ružicou a podáva nám informácie o počiatkoch kostola z roku 1634 – resp. 1654. a o oprave veže, ktorá bola v roku 1810.

Evanjelický kostol Giraltovce

Kostolná veža ukrýva dva zvony. Pochádzajúce z rokov 1654 a 1923. História prvého (menší zvon) zvonu je nejasná, vieme len že ho odlial Juraj Wierd a jeho hmotnosť je 140 kilogramov. Je na ňom latinský nápis, ktorý v preklade znamená: Na počesť Boha /na Božiu česť odlial ma Juraj Wierd v Prešove. Roku Pána 1654. O mladšom zvone už vieme trocha viac, kostolu ho darovala rodina Márii Čižmárovej, bol odliaty v dielni bratov Buchnerovcov, jeho váha je 204 kilogramov. Na ňom je centrálny nápis: K sláve Božej.


Oltár v kostole pochádza z roku 1922 a je zo žuly. Oltár tvorí menza na ktorej je poloblúk a bohostánok. V celom kostole sa nachádza len jeden obraz a to na oltári, na ktorom je znázornený Ježiš a Peter, ktorý sa ponára do vody. Po ľavej strane oltára sa nachádza pôvodná krstiteľnica, ktorá bola vyrobená v Banskej Bystrici.

"Ajhľa, ja som s vami po všetky dni, až do konca sveta." Matúš 28:20b
Verš napísaný na priečelí chóru.

V našom cirkevnom zbore pôsobilo mnoho významných farárov, Michal Staník rodák z obce Veličná, známy svojími dielami o ovocinárstve a včelárstve, národný buditeľ Adam Hlovík, oravský mládenec. Venoval skôr ľudu, ako by mu mohol pomôcť s každodenným životom, ale venoval sa dokonca prekladom Homerových báji do slovenčiny, taktiež sa venoval aj náboženskej literatúre a zložil zopár piestni, ktoré môžme nájsť v evanjelickom spevníku. Jeho hrob môžme nájsť na mestskom cintoríne. Pri príležitosi 160. výročia úmrtia Adama Hlovíka mu bola v centre mesta odhalená aj pamätná socha.


O tom, že náš kostol stále žije, svedčí aj fungujúci Dorast a Mládež. Na ktorý ťa srdečne pozývame! Mládež sa koná každý piatok o 19:30 na fare ECAV. Počas bohoslužby môžte ponechať svoje detičky na detských službách Božích, kde sa učia o Bohu hravou formou. Pre starších behom týždna sú počas dĺhých zimných večerov pripravené biblické hodiny a spevokol. My všetci sa tak navzájom obohacujeme pri spoločných stretnutiach.
Z akcie Noc kostolov, kde sme všetci spoločne trávili úžasny čas:


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?