Katarínsky kermeš- 359. výročie ECAV chrámu v Giraltovciach

Autor: Ján Rubis | 24.11.2013 o 13:56 | (upravené 18.12.2013 o 19:41) Karma článku: 5,54 | Prečítané:  650x

Dnes si pripomíname 359 výročie posvätenia evanjelického chrámu v Giraltovciach. Pre Giraltovčanoch Katarínsky kermeš. Krátky sprievodca po histórii kostola,  od minulosti po súčastnosť.                                                                                                                                             "Lebo lepší je deň v Tvojich sieňach ako inde tisíc. "Žalm 84,11a

 

Kostol prešiel rôznymi etapami výstavby, bol postavený v roku 1798, ale jeho najstaršia časť, renesančná veža pochádza z roku 1654.Dokladom o postavení pôvodného kostola pred rokom 1798 nám dokladá literatúra, ale aj hmotný prameň, ktorým je nápis nad hlavným vstupným portálom. Je rozdelený ružicou a podáva nám informácie o počiatkoch kostola z roku 1634 – resp. 1654. a o oprave veže, ktorá bola v roku 1810.

Evanjelický kostol Giraltovce

Kostolná veža ukrýva dva zvony. Pochádzajúce z rokov 1654 a 1923. História prvého (menší zvon) zvonu je nejasná, vieme len že ho odlial Juraj Wierd a jeho hmotnosť je 140 kilogramov. Je na ňom latinský nápis, ktorý v preklade znamená: Na počesť Boha /na Božiu česť odlial ma Juraj Wierd v Prešove. Roku Pána 1654. O mladšom zvone už vieme trocha viac, kostolu ho darovala rodina Márii Čižmárovej, bol odliaty v dielni bratov Buchnerovcov, jeho váha je 204 kilogramov. Na ňom je centrálny nápis: K sláve Božej.


Oltár v kostole pochádza z roku 1922 a je zo žuly. Oltár tvorí menza na ktorej je poloblúk a bohostánok. V celom kostole sa nachádza len jeden obraz a to na oltári, na ktorom je znázornený Ježiš a Peter, ktorý sa ponára do vody. Po ľavej strane oltára sa nachádza pôvodná krstiteľnica, ktorá bola vyrobená v Banskej Bystrici.

"Ajhľa, ja som s vami po všetky dni, až do konca sveta." Matúš 28:20b
Verš napísaný na priečelí chóru.

V našom cirkevnom zbore pôsobilo mnoho významných farárov, Michal Staník rodák z obce Veličná, známy svojími dielami o ovocinárstve a včelárstve, národný buditeľ Adam Hlovík, oravský mládenec. Venoval skôr ľudu, ako by mu mohol pomôcť s každodenným životom, ale venoval sa dokonca prekladom Homerových báji do slovenčiny, taktiež sa venoval aj náboženskej literatúre a zložil zopár piestni, ktoré môžme nájsť v evanjelickom spevníku. Jeho hrob môžme nájsť na mestskom cintoríne. Pri príležitosi 160. výročia úmrtia Adama Hlovíka mu bola v centre mesta odhalená aj pamätná socha.


O tom, že náš kostol stále žije, svedčí aj fungujúci Dorast a Mládež. Na ktorý ťa srdečne pozývame! Mládež sa koná každý piatok o 19:30 na fare ECAV. Počas bohoslužby môžte ponechať svoje detičky na detských službách Božích, kde sa učia o Bohu hravou formou. Pre starších behom týždna sú počas dĺhých zimných večerov pripravené biblické hodiny a spevokol. My všetci sa tak navzájom obohacujeme pri spoločných stretnutiach.
Z akcie Noc kostolov, kde sme všetci spoločne trávili úžasny čas:


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?