Dr. Joseph Goldberger- najznámejší Giraltovčan vo svete

Autor: Ján Rubis | 13.1.2014 o 18:06 | (upravené 13.1.2014 o 18:21) Karma článku: 5,36 | Prečítané:  2031x

Počas prezerania stránky Giraltovce na Facebook-u, som natrafil na zaujímavý post, ktorý pre nás pripravili administrátori. Práve oni nám chcú pripomenúť 85. výročie úmrtia najznámejšieho Giraltovčana vo svete, Dr. Josepha Godlbergera. Ktorý bol päťkrát nominovaný na získanie Noblevej ceny za medicínu.

Jozef Goldberger sa narodil v Giraltovciach, Samuelovi Goldbergovi a jeho žene, ktorí boli židovského pôvodu. Spolu vychovali šesť detí, pričom najmladší bol Jozef Goldberger. Narodil sa 16. júla 1874. Ešte ako malý 9 ročný chlapec s rodičmi emigroval do USA a ich novým domovom sa stal Manhattan.

Po vyštudovaní strednej školy sa pustil na dráhu inžiniera a študoval na City College of New York,  no v roku 1892 prestúpil z inžiniera na medicínu,  štúdium pokračoval na dnešnej  New York University of Medicine, kde v roku 1895 získal titul.

Po súkromnej praxi v Pennsylvánii, nastúpil v roku 1899 do New Yorského prístavu, kde mal na starosti zdravotné prehliadky prisťahovalcov.  Od 1902-1906, Goldberger zastával viacero epidemiologických miest - v Mexiku , Puerto Rico , Mississippi a Louisiane. Tam sa venoval ochoreniam typu žltá zimnica, tropická horúčka a týfus.

V roku 1900 prepukla v južnej časti USA epidémia pellagry a  v prvých desiatich mesiacoch roku 1915 bolo len v Karolíne zaznemananých 1 306 obetí. V roku 1914 bol Jozef Goldberger požiadaný o pomoc pri liečení tejto choroby. Pellagra je systémové ochorenie vznikajúce na podklade avitaminózy, teda nedostatku vitamínu niacín. Označuje sa ako malomocenstvo „pelle agra“- drsná koža. Pri epidémii v USA objavil americký lekár giraltovského pôvodu Jozef Goldberger metódu liečenia choroby- podávaním kvasníc či vyváženou diétou.

Dňa 17. januára 1929 Joseph Goldberger zomiera.

Giraltovce na počesť svojho rodáka premenovali vynovenú a zväčšenú mestskú polikliniku na Polikliniku Dr. Jozefa Goldbergera.

Ladislav Lukáč

Foto: Ladislav Lukáč

O našom rodákovi bolo natočených zopár dokumentárnych filmov, STV2 vysiela reprízu filmu o Jozefovi Goldbergerovi takmer každý rok. Taktiež rôzne krátke filmy nájdete aj na youtube.com:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?